Ścieki w Bałtyku! Nieczystości wciąż płyną, zamknięto plaże

ścieki w bałtyku

Jeśli wybieraliście się na Łotwę i mieliście ochotę popływać w Bałtyku – niestety najpewniej musicie zrewidować swoje plany. Lipawa, 70-tysięczne miasto portowe, stało się miejscem awarii, która ma niebagatelne skutki dla ekosystemu regionu. Ogromne ilości nieczystości zostały wyrzucone bezpośrednio do Morza Bałtyckiego

Skala katastrofy zaskakuje

Awaria oczyszczalni ścieków, do której doszło w niedzielę, spowodowała, że do Morza Bałtyckiego przedostało się aż 1200 ton ścieków, w tym szlamu siarkowego. Sytuacja jest na tyle poważna, że miejskie odpady wciąż trafiają do morza, szacunkowo w ilości 400 ton na godzinę. Zamknięto plażę na długości około 100 kilometrów.

Ograniczenia dla turystów i mieszkańców

W odpowiedzi na poważną sytuację, władze sanitarne zdecydowały o zamknięciu plaż i zakazie kąpieli na odcinku od granicy z Litwą aż do miejscowości Pavilosta. Kontynuowane są badania jakości wody, która może stanowić zagrożenie dla zdrowia. Nie ma obecnie informacji na temat wpływu awarii na sytuację na polskim wybrzeżu.

źródło:rmf24.pl

Zobacz też:  To może być przełom! Nowa generacja ekologicznych tworzyw

Katarzyna Woźniak to ekspertka w dziedzinie ekologii, która od wielu lat działa na rzecz ochrony środowiska naturalnego. W swojej pracy skupia się na poszukiwaniu rozwiązań, które pozwolą na zrównoważony rozwój oraz ochronę bioróżnorodności.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl