Wentylacja i rekuperacja w domu szkieletowym. Co musisz wiedzieć?

Każdy budynek – niezależnie od jego przeznaczenie i technologii wznoszenia – wymaga zapewnienia systemu, który odpowiedzialny będzie za cyrkulację powietrza. Również w domu szkieletowym, zbudowanym z prefabrykatów drewnianych, wentylacja będzie miała kluczowe znaczenie dla bezpiecznego i komfortowego przebywania we wnętrzach. Jaką wentylację warto zastosować w domu szkieletowym?
Wentylacja i rekuperacja w domu szkieletowym

System wentylacji do domu szkieletowego – na co się zdecydować?

Dom szkieletowy jest specyficznym rodzajem budynku – łączącym w sobie jednocześnie ekologię i energooszczędność. Poprawnie wykonany, cechuje się wysokim stopniem odizolowania od otoczenia, co zdecydowanie sprzyja montażowi systemu rekuperacji jako systemu zapewniającego cyrkulację powietrza między wnętrzami domu szkieletowego a jego otoczeniem. Ventido – Hurtownia wentylacji – jest idealnym miejscem, w którym specjaliści pomogą w dobraniu optymalnego systemu wentylacyjnego do Twojego drewnianego domu szkieletowego – zgodny z jego indywidualną charakterystyką, kubaturą i przeznaczeniem.

Wentylacja grawitacyjna w domu szkieletowym – czy będzie wystarczająca?

Z uwagi na fakt spełniania przez domy szkieletowe standardów domu energooszczędnego, a coraz częściej również domu pasywnego, wentylacja w domu szkieletowym powinnadopasowana być do wysokiego stopnia szczelności i izolacyjności obiektu. Dom szkieletowy pozbawiony jest niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania wentylacji grawitacyjnej nieszczelności, które powodowałyby szybkie wychładzanie się budynku. Jest z kolei wyposażony w szereg rozwiązań izolacyjnych, które chronić mają strukturę budynku przed oddziaływaniem wiatru, wilgoci, opadów atmosferycznych czy powstawaniem mostków cieplnych.

Dom szkieletowy – czy mogę zastosować rekuperację?

Dom szkieletowy jest wprost idealnym obiektem do zastosowania rekuperacji, czyli systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Dzięki skutecznemu odizolowaniu od otoczenia sprawia, że działanie systemu jest w domu szkieletowym niezwykle skuteczne i efektywne. Rekuperacja działa bowiem na zasadzie wymuszania ruchów powietrza do i z wnętrz z pomocą wentylatorów umieszczonych w jednostce centralnej. Również w niej odbywa się odzysk ciepła. Polega on na pobraniu energii cieplnej z powietrza wywiewanego i wstępnego nagrzania tym ciepłem powietrza wtłaczanego do pomieszczeń. Odzysk ciepła, który pomaga w zaoszczędzeniu na ogrzewaniu, jest tym bardziej efektywny, im bardziej odizolowane od warunków zewnętrznych są budynek i system rekuperacji. Dlatego jest to instalacja, która preferowana jest przez właścicieli domów szkieletowych.

Zobacz też:  Ekologiczne rozwiązania w cateringu dietetycznym

Dom szkieletowy i rekuperacja – co trzeba wiedzieć?

Montaż systemu rekuperacji w dom szkieletowym nie jest bardzo skomplikowanym zadaniem, a sama rekuperacja świetnie sprawdzi się przy każdym rodzaju konstrukcji – efektywnie pracować będzie tak w domu parterowym, jak i w domu z poddaszem czy w domu szkieletowym dwukondygnacyjnym. Aby uzyskać optymalną skuteczność rekuperacji pamiętać należy o zapewnieniu jak najwyższego stopnia odizolowania budynku. Oszczędności z montażu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła natomiast zmaksymalizować można przez uzyskanie dotacji do zakupu i instalacji systemu, korzystając z możliwości odliczeń wyżej wymienionych kosztów inwestycyjnych, oraz korzystanie z fotowoltaiki, jako źródła zasilania rekuperatora.

Rekuperacja w domu szkieletowym – korzyści

Montując w domu szkieletowym system rekuperacji, zyskujesz nie tylko szereg korzyści ekonomicznych. Rekuperacja zapewnia bowiem zawsze świeże, przefiltrowane – a zatem wolne od zanieczyszczeń, alergenów i drobnoustrojów powietrze. Uniemożliwia namnażanie się grzybów i pleśni czy powstawanie zawilgoceń i skropli na szybach, dzięki dbałości o odpowiedni poziom nawilżenia powietrza, niezależnie od warunków pogodowych na zewnątrz. Inwestycja w rekuperację to ponadto jeden z koniecznych kroków do osiągnięcia przed dom szkieletowy standardu domu pasywnego.

Domy szkieletowe, które coraz śmielej wchodzą do Polski, umożliwiają nie tylko bardzo szybkie wzniesienie konstrukcji. Dzięki swojej specyfice są niemal idealnymi obiektami do zastosowania rozwiązań energooszczędnych – w tym systemu rekuperacji, który zapewni nie tylko stały dostęp do wysokiej jakości powietrza wstępnie ogrzanego, pozwalającego na zmniejszenie wydatków na ogrzewanie.

Treść promocyjna

Marcin Kowalczyk to inżynier, który od wielu lat zajmuje się badaniami jakości powietrza i wody oraz wpływem działalności człowieka na środowisko. Jego praca ma na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa w kwestii ochrony środowiska oraz poszukiwanie rozwiązań, które pozwolą na zrównoważony rozwój.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl