Rower elektryczny czy tradycyjny – który wybrać?

Rower to dobre rozwiązanie dla każdego, niezależnie od wieku. Zobacz, jakie modele są obecnie dostępne na rynku i czym różni się rower elektryczny od tego tradycyjnego. Przeczytaj, na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze i jakie parametry są istotne.
rower elektryczny

Rowery elektryczne przestały być już czymś ekskluzywnym, na co mogą sobie pozwolić tylko nieliczni. Coraz częściej na ulicach spotkać można właśnie ten rodzaj roweru. Wszystko za sprawą jego licznych zalet.

Rower elektryczny – czym się charakteryzuje i jakie ma zalety?

Rower elektryczny to coraz częstszy wybór wielbicieli dwóch kółek. Od niedawna obserwujemy wzrost jego popularności na polskich drogach. Od tradycyjnego roweru różni się tym, że ma wbudowany silnik, dzięki czemu jazda na nim jest znacznie ułatwiona. Zasady użytkowania roweru elektrycznego są jednak standardowe. Silnik uruchamia się samoistnie za każdym razem, gdy rowerzysta zaczyna pedałować. Wystarczy nacisnąć hamulec, a silnik przestanie działać.

Rozwiązanie to jest doskonałe dla osób w każdym wieku, gdyż nie wymaga dużej siły czy kondycji. Sprawdzi się więc idealnie jako środek transportu po ciężkim dniu pracy.

Rower elektryczny – czy ma jakieś wady?

Sporym minusem elektrycznego roweru jest jego waga, dlatego rozwiązanie to nie sprawdzi się u osób, które codziennie muszą wnosić rower po schodach. Kolejną wadą (która jednak dla wielu osób jest zaletą) jest wspomaganie przy użyciu silnika. To spory minus, jeśli chcielibyśmy używać roweru w celach treningowych, jednak w pozostałych przypadkach jest to plus. 

Rower elektryczny – konieczność ładowania i wysoka cena

Zdecydowanym minusem rowerów elektrycznych jest również konieczność ich ładowania. Do naładowania rowerów z wyższej półki nie potrzebujesz dużo czasu. Czasami wystarczy nawet 45 minut, jednak średnio potrzeba na to nawet 10 godzin. To sprawia, że wielu użytkowników zapomina o jego naładowaniu i rower przestaje być użyteczny. Kolejnym minusem tego roweru jest, niestety, jego cena. W porównaniu z tradycyjnym rowerem jest ona zdecydowanie wyższa. Rower elektryczny jest jednak znacznie tańszy od skutera.

Zobacz też:  Samochód na wodór: przyszłość motoryzacji. Bliska czy odległa?

Tradycyjny rower – wady i zalety

Tradycyjny rower oczywiście również ma swoje wady i zalety. Główną jego zaletą jest bez wątpienia cena. Jako że jest to rozwiązanie znane od lat, bez problemu można znaleźć używane modele w świetnym stanie. Kolejną zaletą zwykłego roweru jest jego uniwersalność. Sprawdzi się jako środek transportu, dzięki niemu unikniesz korków i dotrzesz w wiele miejsc szybciej niż samochodem czy komunikacją miejską. W dodatku z jego pomocą wyrzeźbisz sylwetkę i zgubisz zbędne kilogramy.

Tradycyjny rower – jakie ma wady?

To, co dla niektórych jest zaletą, dla niektórych staje się wadą. Jeżdżenie na tradycyjnym rowerze wymaga dość dobrej sprawności fizycznej i pewnego zamiłowania do sportu. Często więc z tego względu nie jest wybierany jako środek transportu do pracy i zastępowany jest samochodem czy komunikacją miejską.

Rower elektryczny – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Jaki rower elektryczny wybrać? Przede wszystkim zwracaj uwagę na czas ładowania i wydajność baterii. Jeśli zależy ci na częstym korzystaniu z roweru, jest to kluczowy czynnik, gdyż czasami jego naładowanie może trwać nawet kilka godzin. Warto również zwrócić uwagę na wyposażenie. Jeśli chcesz, by rower prezentował się dobrze i dodatkowo był funkcjonalny, zwróć uwagę, czy ma dołączone akcesoria takie jak bagażnik czy koszyk.

Rower elektrycznyto wygodne rozwiązanie, jednak, jak wszystko, posiada swoje wady. Zastanów się, czego dokładnie oczekujesz, i czy to rozwiązanie sprosta twoim oczekiwaniom, czy jednak lepiej postawić na tradycyjny rower.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl