Przewodnik po dotacjach na fotowoltaikę. Jak zdobyć fundusze na zieloną energię?

Instalacja fotowoltaiczna, choć w długoterminowej perspektywie przyczynia się do obniżenia rachunków za prąd, sama w sobie jest dość kosztownym wydatkiem. Troska o czyste powietrze leży jednak w naszym wspólnym interesie. Dlatego też osoby, które zdecydują się na krok w stronę zielonej energii, mogą ubiegać się o rozmaite dotacje. Poznaj rodzaje dotacji w Polsce i dowiedz się, jak skutecznie przystąpić do wybranego programu.

Podstawowe informacje o dotacjach na fotowoltaikę

Wybór dotacji na fotowoltaikę jest naprawdę duży, ale każdy z programów działa na innych zasadach określonych w regulaminie. Dofinansowanie na fotowoltaikę może zredukować koszty zakupu, montażu oraz instalacji modułów PV czy magazynu energii. Dotacje mogą być bezzwrotne lub przyjmować formę preferencyjnej pożyczki. Istnieją zarówno programy ogólnokrajowe, jak i te działające na szczeblu lokalnym. Beneficjentem dotacji może zostać osoba fizyczna, przedsiębiorca, rolnik, jednostka samorządu terytorialnego czy spółdzielnia mieszkaniowa.

Rodzaje dotacji w Polsce

Jeśli jesteś osobą fizyczną i chcesz otrzymać dofinansowanie na panele fotowoltaiczne w Solfinity, do wyboru masz lokalne programy działające w Twojej gminie lub województwie oraz cztery programy ogólnokrajowe. Środki z ogólnopolskich programów Mój Prąd, Czyste Powietrze i Czyste Powietrze Plus mogą pokryć połowę wydatków poniesionych z tytułu zakupu oraz montażu instalacji, a fundusze z programu Stop Smog – nawet 70% kosztów. Warto zaznaczyć jednak, że w 2024 roku program Mój Prąd wciąż nie wystartował, a data uruchomienia szóstej edycji jest w tym momencie nieznana. Udział w jednym programie nie musi wykluczać możliwości ubiegania się o inne formy dofinansowania – osoby, które pobrały środki na instalację modułów PV z programu Czyste Powietrze, mogą na przykład zostać beneficjentami programu Mój Prąd w przypadku zakupu magazynu energii. Jako właścicielowi albo współwłaścicielowi domu jednorodzinnego przysługuje Ci ponadto ulga termomodernizacyjna – oznacza to, że koszty materiałów oraz usług związanych z termomodernizacją budynku możesz odliczyć od podatku do kwoty 53 000 zł. Dla rolników przewidziano dofinansowanie w ramach programów Zielona energia w gospodarstwie rolnym, Energia dla wsi oraz Agroenergia, a dla przedsiębiorców – Energia Plus.

Zobacz też:  Polskie kosmetyki naturalne – najlepsze marki

Jak skutecznie aplikować o dotację na panele fotowoltaiczne?

Zanim zgłosisz się do udziału w konkretnym programie, wnikliwie przeczytaj regulamin każdego z nich. Analiza warunków to już połowa sukcesu! Upewnij się, czy możesz zostać beneficjentem – dla przykładu program Stop Smog ma kryterium dochodowe, a ponadto skierowany jest jedynie do mieszkańców gmin, w których obowiązuje uchwała antysmogowa. Następna z kwestii, na które musisz zwrócić uwagę, to termin składania wniosków – jedne programy prowadzą nabór ciągły, inne co roku ogłaszają kolejne edycje. By aplikacja była skuteczna, do wniosku o dofinansowanie musisz dołączyć wszystkie wymagane dokumenty.

Co należy zrobić po otrzymaniu funduszy?

Regulaminy poszczególnych programów określają również Twoje obowiązki po przyznaniu dotacji – nie warto ich lekceważyć, ponieważ ich wypełnianie podlega kontroli. Jako beneficjent programu Mój Prąd musisz na przykład wywiesić na terenie swojej posesji specjalną tabliczkę z informacją o tym, skąd pochodzi dofinansowanie na fotowoltaikę. Zobowiązujesz się również do eksploatacji objętych dotacją urządzeń przez przynajmniej 5 lat od momentu otrzymania pieniędzy.

Materiał promocyjny

Marcin Kowalczyk to inżynier, który od wielu lat zajmuje się badaniami jakości powietrza i wody oraz wpływem działalności człowieka na środowisko. Jego praca ma na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa w kwestii ochrony środowiska oraz poszukiwanie rozwiązań, które pozwolą na zrównoważony rozwój.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl