Badania nieniszczące – na czym polegają?

Badania nieniszczące

Badania nieniszczące pozwolą ci na przetestowanie przedmiotu bez jego niszczenia. Jak dokładnie wyglądają i jakie przedmioty mogą im zostać poddane? Czy możesz w ten sposób testować produkty, które tworzysz w swojej firmie?

Jeśli zależy ci na tym, by twoje przedmioty zostały odpowiednio przebadane i sprawdzone, ale nie chcesz, by uległy uszkodzeniu, np. z powodu kosztów ich produkcji, to badania nieniszczące są dla ciebie idealne! Wykonasz je w specjalistycznym laboratorium, którego zaawansowany technologicznie sprzęt pozwoli na sprawdzenie walorów i ewentualnych problemów danego produktu lub też po prostu na przekonanie się, czy spełnia on w pełni twoje wymagania. 

Na czym polegają badania nieniszczące?

Badania nieniszczące są przeprowadzane w nieinwazyjny sposób. Zazwyczaj dotyczą przede wszystkim produktów wykonanych z metalu, ale nie tylko. Wykorzystuje się je jednak często np. w celu sprawdzenia połączeń między elementami i ich trwałości albo w celu wykrycia korozji w wielu gałęziach przemysłu, dzięki czemu można ocenić, czy badane przedmioty są wystarczająco bezpieczne. Takie badania pozwalają również na diagnostykę sprzętu w trakcie użytkowania. To, jak dokładnie wyglądają, zależy od wybranej przez klienta metody, typu konstrukcji, rodzaju materiału, rodzaju poszukiwanych niezgodności. Wśród nich można znaleźć m.in.:

  • badania radiologiczne;
  • badania ultradźwiękowe;
  • badania penetracyjne;
  • badania wizualne.

Badania ultradźwiękowe – o co chodzi?

Jedną z bardzo skutecznych metod są badania ultradźwiękowe. Sprawdzają one ogólną objętość danego materiału i są w stanie np. wykryć obecne w nich braki. Dzięki nim można zidentyfikować:

  • rozwarstwianie się materiału;
  • pęknięcia;
  • wtrącenia niemetaliczne;
  • braki w przetopie w przypadku złączy spawanych metali;
  • przyklejenia.
Zobacz też:  Czy wiesz, ile kwiatów potrzeba do wyprodukowania jednego flakonika perfum? Jak branża perfumeryjna wpływa na środowisko

Ich metoda działania jest właściwie dość prosta. To badanie nieniszczące wykorzystuje ultradźwięki, które zostają wyemitowane w głąb przedmiotu. To, jak będą się zachowywać (odbijać od niego bądź przenikać), stworzy swoisty obraz przedmiotu i będzie w stanie pokazać jego wnętrze bez konieczności rozbierania go na części pierwsze czy zniszczenia. Warto wiedzieć jednak, że takie badania są często uzupełniane innymi, które dają pełen obraz ewentualnych problemów z danym produktem. 

Badania penetracyjne – sprawdź co to!

Badania penetracyjne z założenia zupełnie różnią się od tych ultradźwiękowych. Dlaczego? Pierwsze można zaliczyć do badań objętościowych (ultradźwiękowe, zaś drugie (penetracyjne) – powierzchniowych, przez nie jest możliwe wykrycie problemów znajdujących się na powierzchni przedmiotu, ale ze względu na wielkość nie są widoczne gołym okiem. Z tego powodu badania penetracyjne mogą być doskonałym uzupełnieniem dla badań prowadzonych za pomocą ultradźwięków. Wykorzystuje się je zarówno w przypadku przedmiotów metalicznych, jak i niemetalicznych. Do ich przeprowadzenia stosuje się substancje chemiczne, które pozwalają na wykrycie np. popularnych wad produkcyjnych i eksploatacyjnych.

Poznaj zalety badań nieniszczących penetracyjnych

Tego typu badania charakteryzują się przede wszystkim niskim kosztem, co pozwala na sprawdzenie większej liczby produktów. Sama kontrola trwa dość krótko w porównaniu do innych metod, ale jednocześnie przedmioty muszą zostać po nich dokładnie wyczyszczone, co dla niektórych obiektów i firm może być przeszkodą. Jednocześnie badania mają wysoki poziom wykrywalności wad, a także sam sprzęt pomiarowy jest prosty i niewielki, co znacznie ułatwia pracę.

Jakie problemy mogą wykryć badania nieniszczące?

Badania nieniszczące mogą wykrywać między innymi wady produkcyjne różnych przedmiotów. Najczęściej chodzi o takie usterki, jak np. porowatości odlewnicze, rysy i różne wgłębienia obniżające wartość produktu, pęknięcia czy przyklejenia spoin. Wszystkie należy wykryć, nim produkt trafi do klienta, aby ten był w pełni zadowolony ze swojego zakupu. Z tego powodu warto inwestować w badania, które pomogą ci usprawnić produkcję. Każda firma zajmująca się tworzeniem produktów, zwłaszcza jeśli zależy od nich zdrowie lub życie, powinna zainwestować w takie rozwiązania, w trosce nie tylko o swój własny wizerunek, ale przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo kupującego. 

Zobacz też:  Gospodarka w obiegu zamkniętym – co to jest i czemu służy?
Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl