Gospodarka w obiegu zamkniętym – co to jest i czemu służy?

Gospodarka w obiegu zamkniętym to zrównoważony sposób zużywania surowców. Przejście ma taki model produkcji i konsumpcji jest jednym z celów postulowanych przez Unię Europejską.
gospodarka o obiegu zamkniętym

W krajach członkowskich Unii Europejskiej produkuje się aż 2,5 miliardy ton odpadów rocznie. Pogłębiający się kryzys ekologiczny i surowcowy sprawiają, że Parlament Europejski pracuje nad przepisami, które mają usprawnić gospodarowanie odpadami i przejść z modelu liniowego na gospodarkę w obiegu zamkniętym. Jej elementy możemy także stosować w życiu codziennym.

Gospodarka o obiegu zamkniętym – co to jest?

Gospodarka w obiegu zamkniętym to model produkcji i konsumpcji, który polega na ponownym użyciu, naprawie lub recyclingu istniejących i posiadanych materiałów oraz produktów, tak długo, jak tylko jest to możliwe. Takie podejście sprawia, że cykl życia produktów wydłuża się a produkcja odpadów zostaje ograniczona właściwie do minimum. 

Takie podejście do produkcji i zarządzania odpadami pozostaje w kontraście to tradycyjnego modelu gospodarki liniowej, który opiera się na schemacie “wyprodukuj – użyj – wyrzuć” oraz wykorzystaniu dużych ilości tanich surowców. Ważnym elementem gospodarki w obiegu zamkniętym jest planowana zużywalność, czyli wprowadzenie metod produkcji, które zapewnią, że na rynek trafią produkty trwałe i o wysokiej jakości.

Czemu służy gospodarka o obiegu zamkniętym?

Gospodarka w obiegu zamkniętym oznacza mądre i oszczędne gospodarowanie zasobami. To odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na surowce spowodowane rozwojem gospodarczym i cywilizacyjnym oraz wzrostem populacji i popytu. Gospodarka w obiegu zamkniętym ma pomóc także krajom członkowskim w uniezależnieniu się od importu. Innym ważnym celem jest zmniejszenie wpływu wydobywania i przetwarzania surowców na klimat i środowisko. Ekonomiczna i świadoma gospodarka przyczyni się do spadku zużycia energii i emisji dwutlenku węgla.

Gospodarka w obiegu zamkniętym w życiu codziennym

Gospodarka w obiegu zamkniętym nie ogranicza się do rozwiązań systemowych lub dużych przedsiębiorstw produkcyjnych. Jej założenia możemy stosować również w życiu codziennym. Jak się okazuje, wcale nie jest to trudne. Jak wprowadzić zasady racjonalnego gospodarowania zasobami we własnym domu?

  • Pomyśl dwa razy, zanim kupisz nową rzecz – być może wcale nie jest cii potrzebna lub możesz wykorzystać przedmioty, które już posiadasz.
  • Korzystaj z posiadanych rzeczy, jak najdłużej się da – nie wyrzucaj pochopnie przedmiotów w celu zastąpienia ich nowymi, może przydadzą ci się w innym celu?
  • Kupuj przedmioty wysokiej jakości, które posłużą vi przez długie lata. Zwróć uwagę na materiał wykonania i sposób produkcji. Możesz także kupować przedmioty pochodzące z recyclingu.
  • Wypożyczaj i pożyczaj. Nie kupuj przedmiotów lub sprzętów, których użyjesz tylko jeden lub kilka razy. Być może znajdziesz je w wypożyczalni lub możesz pożyczyć je od rodziny, przyjaciół lub sąsiadów.
  • Jadąc do pracy lub na spotkanie, korzystaj z miejskich wypożyczalni rowerów, hulajnóg (lecz pamiętaj, aby sprawdzić poziom baterii. Dowiedz się jak to zrobić na stronie: https://roweres.pl/jak-sprawdzic-baterie-w-rowerze/) lub samochodów na godziny.
  • Wymieniaj się niepotrzebnymi przedmiotami z innymi osobami. Być może rzeczy, których już nie używasz, komuś się przydadzą i zyskają w ten sposób nowe życie?
  • Nie bój się używanych ubrań. Modne i dobrze wyglądające ubrania możesz kupić w second handach lub na portalach z używaną odzieżą. W twojej znajduje się odzież, z której nie korzystasz? Również możesz ją sprzedać.
Zobacz też:  Jak działa pompa wodna - budowa, zastosowanie, rodzaje

Gospodarka w obiegu zamkniętym – racjonalne gospodarowanie zasobami

Gospodarka w obiegu zamkniętym oznacza przejście z liniowego modelu produkcji i konsumpcji na racjonalne gospodarowanie zasobami i odpadami. Oznacza to maksymalne wydłużenie cyklu życia produktu i recycling odpadów. Postulowane rozwiązania to odpowiedź UE na coraz większe zużycie zasobów, ogromną produkcję odpadów i postępujący kryzys ekonomiczny. Elementy gospodarki w obiegu zamkniętym możesz także stosować w życiu codziennym.

Dyplomowany budowlaniec, utrzymujący się z układania słów w treści. Prywatnie miłośnik ogrodnictwa, zafascynowany odnawialnymi źródłami energii i szansą, jaką stają się dla naszej planety. W wolnych chwilach poświęca czas dobrej książce i aktywności fizycznej.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl