Szynoprzewody – właściwości i zastosowanie

Przemysł ciężki stale ewoluuje. Wraz z jego rozwojem pojawiają się rozwiązania, które podnoszą bezpieczeństwo użytkowania instalacji elektrycznych. Jednym z nich są bus bary, czyli szynoprzewody przemysłowe. Do czego służą?

Szyny zbiorcze to elementy, które używane są do przekazywania prądu elektrycznego. Dzięki nim można zasilić urządzenia jedno- i trójfazowe za pomocą jednej linii. Na rynku dostępne są szyny prądowe o różnych rozmiarach – od kilku centymetrów do nawet 3 metrów. Wykorzystuje się je do szybkiego montażu i demontażu instalacji. Ponadto zapewniają łatwy i elastyczny sposób tworzenia sieci elektrycznej w obiektach. Gdzie znajdują zastosowanie szynoprzewody?

Zastosowanie szyn zbiorczych

Szynoprzewody przemysłowe to istotny element układu elektrycznego. Ułatwiają uporządkowanie okablowania i obwodów elektrycznych. Wykorzystuje się je do budowy rozdzielnic, sterowników i maszyn w wielu sektorach przemysłu, np. do podłączania transformatorów, do sieci elektroenergetycznej.

Budynki firm telekomunikacyjnych, produkcyjnych i innych energochłonnych obiektów wymagają niezawodności w dostarczaniu energii elektrycznej. W związku z tym szynoprzewodyów używa się np. do łączenia niezależnych źródeł zasilania.

Szynoprzewody przemysłowe w metrze

Metro to popularny środek transportu, który jest zasilany energią elektryczną. Szyna prądowa instalowana jest nad ziemią wzdłuż torów, a dzięki temu dostarcza energię elektryczną do składu. W kolejnictwie określa się ją mianem „trzeciej szyny” w przypadku zasilania unipolarnego lub „czwartą szyną” w przypadku zasilania bipolarnego. Z góry i po bokach szyna osłonięta jest izolatorami. W związku z tym technicy mogą się do niej dostać wyłącznie od dołu.

Ciekawostka. Trzecia szyna umieszczona jest w warszawskim metrze. Zainstalowano ją na wysokości 14 cm i przewodzi prąd pod napięciem +750 V.

Ważne! W metrze wchodzenie na torowisko jest zabronione. Co więcej, szyna prądowa jest częściowo osłonięta i odpowiednio oznaczona ostrzeżeniami. 

Właściwości szyn zbiorczych

Szynoprzewody określane są mianem bus barów. Komponenty składają się z warstw miedzi, które są oddzielone od siebie cienkim dielektrykiem. Całość jest zalaminowana w jedną strukturę, co poprawia bezpieczeństwo.

Zobacz też:  Skąd wziąć informację, ile pustaków będzie potrzebne do budowy domu?

Bus bary stosuje się, aby oszczędzić miejsce w szafach sterowniczych i rozdzielnicach. Można je łatwo zamontować i zdemontować, co ułatwia pracę, a przy tym zapewniają wysoką efektywność działania. Warto zauważyć, że przy dużym natężeniu prądu szyny zbiorcze sprawdzają się lepiej niż kable i przewody.

Korzyści ze stosowania szynoprzewodów

Szyny zbiorcze przyczyniają się do ograniczenia zajmowanego miejsca w rozdzielniach sterowniczych i elektrycznych. Prosty montaż i demontaż ułatwia realizację zadań związanych z budową lub rozbudową instalacji. Bus bary stosuje się w celu obniżenia kosztów konserwacji, a przy tym są tanie w eksploatacji. Warto docenić także ich właściwości, które odpowiadają za skuteczne odprowadzanie wysokich temperatur.

Szynoprzewody to rozwiązanie, które sprawdzi się w wielu gałęziach przemysłu. Świetne przewodnictwo prądu i poprawa właściwości elektrycznych dzięki zmniejszonej indukcyjności sprawiają, że bus bary są częstym wyborem przy budowie instalacji prądowych, które wymagają niezawodności.

Materiał promocyjny

Marcin Kowalczyk to inżynier, który od wielu lat zajmuje się badaniami jakości powietrza i wody oraz wpływem działalności człowieka na środowisko. Jego praca ma na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa w kwestii ochrony środowiska oraz poszukiwanie rozwiązań, które pozwolą na zrównoważony rozwój.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl