Skuteczne metody poszukiwania pracy w Polsce

Jak samodzielnie lub z pomocą specjalnych firm znaleźć pracę w Polsce, jak sprawdzić pracodawcę, jak poprawnie wypełnić wszystkie dokumenty i nie popełnić błędów – szczegółowo opowiemy w tym materiale.

Gdzie szukać pracy w Polsce?

Reklamy w gazetach

Nie odrzucaj od razu tej metody jako przestarzałej. Pod wieloma względami jest to prawdą i coraz więcej osób korzysta z innych metod. Ale wciąż pozostaje imponująca część polskiego społeczeństwa należąca do „starej szkoły”.

Zwykle polecane są wydawnictwa specjalistyczne lub duże media posiadające odpowiednie działy (np. GazetaWyborcza, Oferta), ale nie można zapominać o wydawnictwach lokalnych. To do nich mogą się zwrócić pracodawcy związani z konkretnym województwem czy powiatem.

Wizyta osobista u potencjalnego pracodawcy

Nie należy wykluczać tej metody, jeśli w najbliższym powiecie znajduje się duży pracodawca, który często potrzebuje nowych pracowników. Wiesz na przykład, że w Twoim powiecie działa fabryka ryb lub pieczarkarnia.

W takim przypadku warto odwiedzić dział personalny wybranej firmy.

  • Po pierwsze, można tam wskazać wolne miejsca pracy (np. ogłoszenia na stoiskach informacyjnych).
  • Po drugie, możesz osobiście porozmawiać z przedstawicielami działów HR lub potencjalnymi współpracownikami, ustalając zarówno oficjalne warunki pracy, jak i ich faktyczną realizację.

Metoda ta sprawdza się również w przypadkach, gdy wnioskodawca ma określone kwalifikacje i chce znaleźć pracę na swoim profilu.

Strony internetowe z ofertami pracy

Jest to jedna z popularnych metod, z której korzysta duża liczba wnioskodawców. Mówimy o specjalnych zasobach Internetu, których celem jest umożliwienie wzajemnego odnalezienia się pracodawcy i potencjalnego pracownika.

Do głównych portali należą pl.jooble.org, praca.pl, pracuj.pl, olx.pl. Następnie rozważymy przykład poszukiwania pracy za pośrednictwem jednej z najpopularniejszych witryn, ale w rzeczywistości istnieje duża liczba takich zasobów. Każdy może z nich skorzystać.

Ponadto nie wykluczaj możliwości wyszukiwarek. Przykładowo, aby wybrać ogłoszenia o pracę we Wolsztynie, całkiem możliwe jest wpisanie w google frazy praca Wolsztyn lub czegoś podobnego. Będziesz zaskoczony, ale ta opcja naprawdę Ci pomoże, a także zaoszczędzi czas na znalezieniu odpowiedniej pracy.

Zobacz też:  VPN to klucz do zabezpieczenia środowiska pracy online

Poszukiwanie pracy poprzez praca.pl

Jest to jeden z najpopularniejszych portali w tej dziedzinie, choć z innych można korzystać przez analogię. Aby znaleźć wymagany wakat:

  1. Przejdź do serwisu.
  1. W górnym polu wpisz słowo kluczowe, stanowisko lub pracodawcę (jeśli szukasz ofert pracy u konkretnej osoby). W drugim polu możesz określić obiekt geograficzny. Można wprowadzić tylko jedną z wymaganych informacji.
  1. Po kliknięciu na przycisk „Szukaj” otworzy się strona z wynikami. Przewiń w dół, aby zobaczyć pełną listę ofert. Jeśli wyników jest zbyt dużo, kliknij „Filtruj” i ogranicz wyszukiwanie do dodatkowych parametrów.
  1. Kliknij odpowiednią ofertę.
  1. Przeczytaj opis stanowiska na stronie, która się otworzy. Należy pamiętać, że położenie geograficzne może nie być wskazane dokładnie, ale obejmować pobliskie obszary (czasami z powodu błędów zasada geograficzna może w ogóle nie być przestrzegana – należy sprawdzić, korzystając z rzeczywiście wskazanych kontaktów).
  1. Następnie należy skontaktować się z pracodawcą pod wskazanymi współrzędnymi w wyznaczony sposób. Może to być rozmowa telefoniczna i przesłanie CV e-mailem lub za pośrednictwem narzędzi witryny. Po oczekiwaniu na reakcję należy uzgodnić dalsze działania.

Szukaj pracy przez pośrednika

To najłatwiejsza opcja. Po prostu mówisz o zawodzie lub rodzaju pracy, którą chcesz wykonywać, a pośrednik znajdzie dla Ciebie odpowiednią opcję w możliwie najkrótszym czasie. Jeśli ten sam pośrednik pomógł Ci przygotować dokumenty, może znaleźć Ci pracę za darmo lub za niewielką opłatą. Będzie to uwzględnione w pakiecie usług. Jeśli aplikujesz do niego po raz pierwszy tylko w sprawie wolnego stanowiska, to może to kosztować około 500-600 zł.

Wynagrodzenie jest jednym z najważniejszych

Przed rozpoczęciem pracy należy omówić z pracodawcą wysokość wynagrodzenia i sposób jego naliczania. Wszystko to powinno następnie znaleźć odzwierciedlenie w umowie o pracę. Mogłoby być:

  • Umowa o pracę.
  • Umowa zlecenia.
  • Umowa o dzieło.
Zobacz też:  Szynoprzewody – właściwości i zastosowanie

I chociaż standardowe warunki są zatwierdzane z wyprzedzeniem, lepiej jest znaleźć takie punkty:

  • Wynagrodzenie netto w ręku;
  • Kiedy mają miejsce rozliczenia międzyokresowe i płatności?
  • Harmonogram weekendowy;
  • Podróż, zakwaterowanie, wyżywienie – na czyj koszt;
  • Czy jest urlop i ile dni;
  • Kary za wcześniejsze rozwiązanie umowy o pracę z inicjatywy pracownika.

Wniosek

Wraz z rozwojem Internetu i dużej liczby kanałów komunikacji online, znalezienie pracy nie jest już problemem trudnym. W Internecie działają platformy, gazety, pośrednicy. Najważniejsze jest chęć znalezienia pracy, a wtedy wszystko się ułoży.

Materiał promocyjny.

Od 2019 roku pisze artykuły z dziedziny odnawialnych źródeł energii, sama starając się żyć ekologicznie, by nie nadwyrężać planety. Stara się pomagać innym w wyborze rozwiązań dotyczących ogrzewania domów, jak i oszczędności z tego wynikających.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl