Jak działają pompy ciepła? Zasada działania i rodzaje

Pompy ciepła to urządzenia grzewcze, które cieszą się dużą popularnością. Są chętnie wybierane głównie ze względu na ich energooszczędność oraz brak emisji szkodliwych zanieczyszczeń. Dowiedz się, jak działa pompa ciepła oraz jakie rodzaje tego urządzenia są dostępne na rynku. Przekonaj się, że jest to wybór, który sprawdzi się również w Twoim domu.

Jak działa pompa ciepła — podstawowa zasada działania

Zasada działania pompy ciepła jest zbliżona do tego, w jaki sposób pracuje lodówka. Jej główną funkcję jest bowiem pobieranie i przekazywanie energii. Odbywa się to z tą różnicą, że pompa ciepła czerpie ciepło z zewnątrz i przekazuje je do środka. Bez względu na rodzaj urządzenia cały proces przebiega w identyczny sposób.

Pompa ciepła pobiera ciepło z dolnego źródła i następnie przekazują je do instalacji centralnego ogrzewania w budynku. Może ona również służyć do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Energia z otoczenia jest przekazywana do obiegu czynnika roboczego. W parowniku dochodzi do jego odparowania. Para trafia następnie do sprężarki, gdzie następuje podniesienie jej temperatury. Ciepło zostaje oddane w skraplaczu i bezpośrednio z niego trafia do instalacji grzewczej w budynku.

Rodzaje pomp ciepła dostępne na rynku i ich działanie

Ze względu na dolne źródło ciepła, wyróżnia się następujące rodzaje urządzeń:

  • powietrzne pompy ciepła (powietrze-powietrze i powietrze-woda),
  • gruntowe pompy ciepła.
  • wodne pompy ciepła.

Pierwsze z nich wykorzystują energię cieplną zgromadzoną w powietrzu. Do ich zasilania, tak samo jak w przypadku pozostałych rodzajów, niezbędna jest energia elektryczna. Powietrzna pompa ciepła typu powietrze powietrze dostarcza ciepło do budynku poprzez ogrzewanie nadmuchowe. Umożliwia ona nie tylko ogrzewanie, ale także chłodzenie pomieszczeń. Montaż tego urządzenia jest najtańszy w porównaniu z innymi opcjami. Pompa ciepła powietrze woda może natomiast zapewniać odpowiednią temperaturę we wnętrzach oraz służyć do podgrzewania wody użytkowej. Jej instalacja jest nieco droższa w porównaniu z pierwszą opcją.

Gruntowa pompa ciepła pobiera energię bezpośrednio z gruntu. Wymaga to montażu wymiennika poziomego lub pionowego, a więc wykonania odwiertów na odpowiednią głębokość. Kolektor to rury z tworzywa sztucznego, które są wypełnione mieszaniną wody z niezamarzającą substancją np. alkoholem lub glikolem. Krąży ona i odbiera ciepło z ziemi, a następnie trafia do pompy ciepła. Energia jest przekazywana do czynnika chłodniczego, a który zmienia się w parę i trafia do sprężarki. Tam zwiększa temperaturę i zostaje przekazany do skraplacza. Para oddaje ciepło do ogrzewania podłogowego lub płaszczyznowego.

Zobacz też:  Rewolucja w kubku kawy

Działanie pompy ciepła wodnej jest związane z koniecznością dostępu do zbiornika. Może to być np. staw lub jezioro, a także wody podziemne. W tym ostatnim przypadku niezbędne jest wydrążenie studni czerpalnej, z której jest pobierana energia cieplna oraz zrzutowej, do której trafia schłodzona ciecz.

Załóż pompę ciepła od jednego ze sprawdzonych producentów z Eko2020

Wybór pompy ciepła nie jest łatwym zadaniem i wymaga odpowiedniej wiedzy oraz doświadczenia. Jej rodzaj musi być dopasowany do potrzeb oraz możliwości budynku. Nie w każdym przypadku uda Cię bowiem zamontować wodną czy gruntową pompę ciepła. Jeśli interesuje Cię ta metoda ogrzewania domu, skorzystaj z pomocy fachowców Eko2020. W siedzibie firmy znajdziesz showroom z najlepszymi urządzeniami zaufanych producentów. Specjaliści zapoznają się z Twoimi potrzebami i w ten sposób dobiorą odpowiednie urządzenie.

Pompy ciepła z montażem wykonywanym przez doświadczonych specjalistów to rozwiązanie skierowane do mieszkańców województwa mazowieckiego. Jeśli szukasz efektywnego i ekologicznego sposobu ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej, to sprawdź ofertę Eko2020 i już dziś skontaktuj się z przedstawicielami firmy.

Treść promocyjna

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl