Szyny zbiorcze to elementy, które używane są do przekazywania prądu elektrycznego. Dzięki nim można zasilić urządzenia jedno- i trójfazowe za pomocą jednej linii. Na rynku dostępne są szyny prądowe o różnych rozmiarach – od kilku centymetrów do nawet 3 metrów. Wykorzystuje się je do szybkiego montażu i demontażu instalacji. Ponadto zapewniają łatwy i elastyczny sposób tworzenia sieci elektrycznej w obiektach. Gdzie znajdują zastosowanie szynoprzewody?
Zastosowanie szyn zbiorczych
Szynoprzewody przemysłowe to istotny element układu elektrycznego. Ułatwiają uporządkowanie okablowania i obwodów elektrycznych. Wykorzystuje się je do budowy rozdzielnic, sterowników i maszyn w wielu sektorach przemysłu, np. do podłączania transformatorów, do sieci elektroenergetycznej.
Budynki firm telekomunikacyjnych, produkcyjnych i innych energochłonnych obiektów wymagają niezawodności w dostarczaniu energii elektrycznej. W związku z tym szynoprzewodyów używa się np. do łączenia niezależnych źródeł zasilania.
Szynoprzewody przemysłowe w metrze
Metro to popularny środek transportu, który jest zasilany energią elektryczną. Szyna prądowa instalowana jest nad ziemią wzdłuż torów, a dzięki temu dostarcza energię elektryczną do składu. W kolejnictwie określa się ją mianem „trzeciej szyny” w przypadku zasilania unipolarnego lub „czwartą szyną” w przypadku zasilania bipolarnego. Z góry i po bokach szyna osłonięta jest izolatorami. W związku z tym technicy mogą się do niej dostać wyłącznie od dołu.
Ciekawostka. Trzecia szyna umieszczona jest w warszawskim metrze. Zainstalowano ją na wysokości 14 cm i przewodzi prąd pod napięciem +750 V.
Ważne! W metrze wchodzenie na torowisko jest zabronione. Co więcej, szyna prądowa jest częściowo osłonięta i odpowiednio oznaczona ostrzeżeniami.
Właściwości szyn zbiorczych
Szynoprzewody określane są mianem bus barów. Komponenty składają się z warstw miedzi, które są oddzielone od siebie cienkim dielektrykiem. Całość jest zalaminowana w jedną strukturę, co poprawia bezpieczeństwo.
Bus bary stosuje się, aby oszczędzić miejsce w szafach sterowniczych i rozdzielnicach. Można je łatwo zamontować i zdemontować, co ułatwia pracę, a przy tym zapewniają wysoką efektywność działania. Warto zauważyć, że przy dużym natężeniu prądu szyny zbiorcze sprawdzają się lepiej niż kable i przewody.
Korzyści ze stosowania szynoprzewodów
Szyny zbiorcze przyczyniają się do ograniczenia zajmowanego miejsca w rozdzielniach sterowniczych i elektrycznych. Prosty montaż i demontaż ułatwia realizację zadań związanych z budową lub rozbudową instalacji. Bus bary stosuje się w celu obniżenia kosztów konserwacji, a przy tym są tanie w eksploatacji. Warto docenić także ich właściwości, które odpowiadają za skuteczne odprowadzanie wysokich temperatur.
Szynoprzewody to rozwiązanie, które sprawdzi się w wielu gałęziach przemysłu. Świetne przewodnictwo prądu i poprawa właściwości elektrycznych dzięki zmniejszonej indukcyjności sprawiają, że bus bary są częstym wyborem przy budowie instalacji prądowych, które wymagają niezawodności.
Materiał promocyjny