Termomodernizacja domu – co można zrobić, by zacząć oszczędzać?

Termomodernizacja domu to sposób nie tylko na oszczędzenie na rachunkach, ale również na zadbanie o środowisko naturalne. Dowiedz się, co daje ocieplenie domu i w jaki sposób je skutecznie przeprowadzić.
termomodernizacja domu

Termomodernizacja domu jednorodzinnego powszechnie kojarzona jest z ociepleniem ścian zewnętrznych budynku. Pod tym pojęciem kryje się jednak szersze zagadnienie. Jakie masz możliwości i czy możesz liczyć na dopłaty? Przeczytaj!

Wiele domów jednorodzinnych na obszarze naszego kraju nadal jest nieocieplonych. Nie wszyscy mieszkańcy takich obiektów zdają sobie sprawę, że każdego roku generują ogromne straty spowodowane ucieczką ciepła przez przegrody zewnętrzne. Modernizacja cieplna domu pozwoli na zatrzymanie większej ilości energii cieplnej wewnątrz budynku. Dodatkowo wpłynie na mniejszą emisję gazów cieplarnianych i pyłów zawieszonych do atmosfery. 

Co to jest termomodernizacja budynku?

Co to jest termomodernizacja? Definicja określa ją jako „przedsięwzięcie mające na celu ograniczenie zapotrzebowania na energię cieplną”. Nie jest to zatem tylko ocieplenie ścian, ale także szereg różnych prac mających na celu ograniczenie potrzeb budynku na energię, co pozwala jednocześnie zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. Do najczęściej wymienianych efektów

modernizacji cieplnej domu należą:

  • zmniejszenie zapotrzebowania na ogrzewanie domu i wody użytkowej;
  • ograniczenie strat energii cieplnej;
  • wymiana źródeł energii na wydajniejsze.

Proces termomodernizacyjny budynków jednorodzinnych – najważniejsze etapy

Pierwszym i najważniejszym etapem termomodernizacji domu jest ograniczenie strat ciepła. Jeśli wewnątrz pozostanie więcej ciepłego powietrza, nie będzie potrzeby generowania dodatkowej energii potrzebnej do ogrzania obiektu. Dlatego ważne jest, żeby uszczelnić budynek i ograniczyć niekontrolowaną ucieczkę ciepłego powietrza. 

Co daje termomodernizacja?

Nie uda się zatrzymać wewnątrz całej energii, ponieważ pomieszczenia muszą być wietrzone i nigdy nie są idealnie szczelne. Nawet najnowocześniejsze materiały nie są też całkowicie szczelne. Jednak przeprowadzając sumiennie modernizację energetyczną, można ograniczyć straty nawet o kilkadziesiąt procent.

Zobacz też:  Efektywność energetyczna budynku – co to jest i jak ją poprawić?

Izolacja przegród pionowych

Najdroższym etapem termomodernizacji domu jest izolacja przegród zewnętrznych pionowych. Chodzi o wykonanie ocieplenia ścian budynku, jeśli wciąż go brakuje. Często izolacja jest już nieszczelna, zniszczona lub technologicznie przestarzała. Dlatego również powinieneś zdecydować się na jej wymianę i ograniczyć możliwość wychłodzenia się obiektu. Izolacja za pomocą płyt styropianowych lub wełny chroni również w okresie letnim przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczenia.

Izolacja połaci dachowej

Ciepłe powietrze unosi się do góry i nie trzeba być fizykiem, żeby to zauważyć. Dlatego modernizacja cieplna domu nie może być skuteczna bez zabezpieczenia połaci stropu. Szacuje się, że układając wełnę izolacyjną na konstrukcji połaci dachowej, można ograniczyć straty nawet o 30-40 procent w stosunku do nieocieplonej konstrukcji dachu. Dodatkowo, prace przy termoizolacji mogą być krokiem do zaadaptowania poddasza na pomieszczenie użytkowe. 

Wymiana okien i drzwi

Największymi otworami w bryle budynku są okna i drzwi. Naturalne jest, że przeszklenia i ramy aluminiowe lub drewniane nie zatrzymują ciepła tak dobrze, jak ściany z termoizolacją. Obecnie producenci dostarczają na rynek okna i drzwi o znacznie lepszej izolacji niż jeszcze kilka lat temu. Wielokomorowe okna i drzwi zewnętrzne ocieplone pianką poliuretanową stanowią skuteczną izolację. Ponadto nowa konstrukcja będzie wolna od mostków termicznych. 

Modernizacja energetyczna budynku a nowy kocioł

Stare kotły grzewcze pracują na niskim poziomie skuteczności. Przestarzałe technologicznie urządzenia spalają węgiel nieefektywnie, co powoduje sporo odpadów i mniejszą od możliwej ilość wytworzonej energii. Termomodernizacja domu mieszkalnego powinna wiązać się także z wymianą kotła. Dzięki temu spaliny będą mniej zanieczyszczone, a do ogrzania budynku potrzebna będzie mniejsza ilość paliwa. Już sama wymiana kopciucha na kocioł 5. generacji może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie na węgiel. 

Dofinansowanie na termomodernizację

Modernizacja cieplna budynków wiąże się ze sporymi kosztami poniesionymi na etapie inwestycji, jednak z uwagi na politykę UE dążącą między innymi do ograniczenia emisji spalin możesz liczyć na dofinansowanie. Po zakończeniu prac związanych z danym etapem termomodernizacji domu możesz odliczyć koszty od podatku w zeznaniu PIT. Ponadto otrzymasz zwrot części kosztów z programu „Czyste Powietrze”. 

Zobacz też:  Termomodernizacja domu - co to jest?

Jakie są korzyści z dotacji na termomodernizację?

Dofinansowanie w ramach programu obejmuje każdy wspomniany etap termomodernizacji budynków jednorodzinnych. Możesz uzyskać zwrot w przypadku budowy ocieplenia, wymiany okien i pieca grzewczego. Ponadto fundusz obejmuje także inwestycje w pompy ciepła oraz promuje fotowoltaikę. W zależności od dochodów możesz liczyć na zwrot do 37 tysięcy złotych i odliczenie od podatku w wysokości do 53 tysięcy złotych.

Termomodernizacja budynku – zyski

Zawsze termomodernizacja budynku wiąże się z kosztami poniesionymi na początku inwestycji, jednak po zakończeniu prac nowy kocioł, uszczelnione okna i ściany zaczną przynosić już tylko zyski. Trudno wskazać jaki wpływ na ograniczenie strat ciepła ma każdy z etapów termomodernizacji domu, ponieważ każdy obiekt jest inny. Z pewnością będziesz mógł obliczyć tempo zwrotu inwestycji już po pierwszym sezonie grzewczym. Nie możesz też zapominać o korzyściach dla środowiska naturalnego, których nie sposób wycenić. Widać wyraźnie, że unowocześnienie swojego domu pod względem izolacji jest niezwykle korzystne. Pozwala uchronić budynek przed stratami cieplnymi, które wiążą się z wymiernymi ubytkami finansowymi. Dzięki dofinansowaniu koszt termomodernizacji domu nie będzie przytłaczał i w relatywnie niedługim czasie powinien się zwrócić.

Dyplomowany budowlaniec, utrzymujący się z układania słów w treści. Prywatnie miłośnik ogrodnictwa, zafascynowany odnawialnymi źródłami energii i szansą, jaką stają się dla naszej planety. W wolnych chwilach poświęca czas dobrej książce i aktywności fizycznej.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl